Një Shqipëtar prezantohet si serb në NBA

Një basketbollist me origjinë shqiptare, do të luaj në shkllën më të lartë të basketbollit në botë. Ndodh për herë të parë qe një shqipëtar të luaj në NBA, prej këtij sezoni me 19-vjeçarin Deni Avdija që do të luajë në NBA.

Shqipëtari është prezantuar te Washington Wizard. Por, ka qenë skuadra amerikane ajo që ka prezantuar turpshëm Shqipëtarin nga Kosova në NBA.

Në postimin zyrtar, Washington e ka prezantuar Avdiajn me flamur të Serbisë. Avdija, ka lindur në Izrael, atje ku është rritur dhe është formuar si basketbollist profesionist duke luajtur për skuadrën e mirënjohur të Makabi Tel Aviv.

Lidhja e tij me origjinën shqiptare vjen nga i ati, Zufer Avdija, i cili ka lindur në Prishtinë në vitin 1959 dhe është trajner dhe ish-basketbollit i mirënjohur që ka luajtur për përfaqësuesen serbe dhe skuadrën e Crvena Zvezdës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *