Afganistan sulmë terrorits të paktën 9 viktima!

Ministria e Brendshme e Afganistanit thotë se një makinë-bombë ka vrarë paktën nëntë persona dhe ka plagosur dhjetëra të tjerë në qytetin Kabul.

Sulmi ndodhi ndërsa përcjellësi i ligjvënësit po kalonte përmes një kryqëzimi në lagjen Khoshal Khan të Kabulit. Shpërthimi ndezi automjetet civile përreth, si dhe dëmtoi ndërtesat dhe dyqanet.

Grupi i Shtetit Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmet e shumta në kryeqytetin e Kabulit muajt e fundit, përfshirë institucionet arsimore që vranë 50 njerëz, shumica prej tyre studentë. 

IS mori gjithashtu përgjegjësinë për sulmet me raketa të së shtunës në bazën kryesore të SHBA-ve në Afganistan. Nuk kishte viktima në atë sulm, sipas zyrtarëve të NATO-s dhe provincave.

Në Afganistan sulmet terroriste jan rritur ndërsa palët e qeveris dhe talebanët negociojn në Katar duke u munduar ta gjejn mesin e artë dhe ti japin fund betejave qe po zhvillohen me dekada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *